Faculty & Staff

Administrative Team
Dr. Kim Pinello – Principal 

Karen Settles – Assistant Principal
Joseph Mason – Assistant Principal

 

Secretaries
Janice Reddy – Bookkeeper/Lead Secretary
Donna Birchfield – Attendance Secretary

Ivette Cates – Data Quality Secretary

 

Nurse
Ami Bonman – School Nurse
Denise Langley-Tatem – Clinic Assistant

 

Security Officer
Chris Spellman

 

Pre-Kindergarten
Lee Beaty
Amy Newman
Christy Spaulding – TA
Marie Tice – TA

 

Kindergarten Team
Kristen Anthony
Penny Escobedo
Leslie Lyons
Tamara Porter
Bridgette Schauer
Summer Williams
Kristie Harney – TA
Peggy Jones – TA
Sandra Sigmon – TA
Courtney Trumbo – TA
Patricia Vaughan – TA
– TA

 

First Grade Team
Tonia Bennett
Shaina Darby
Suzzane Eavey
Marissa Flemming
Taylor Josserand
Justine Money
Amber Walker
Kathy West
Donna Brooks – TA

 

Second Grade Team
Ashley Brotzman
Alexa Curtis
Laura Elliott
Aretha Gallop
Tiffany Jones
Teresa Lowery
Amy Ross
Lorraine Starkey
– TA

 

Third Grade Team
Che’Marie Beam
Sarah Fallon
Kristin Jenkins
Elizabeth Kretzer
Kim Lassiter
Amy Meader
Yolanda Salter
Cindy Mathias – TA

 

Fourth Grade Team
Heather Batts
Andrea Beckner
Alison Butler
Kimberly Logan
Beth Luther
Anna Schappler
Jennifer Wallace
Beatrice Winstead
Jennifer Koontz – TA

 

Fifth Grade Team
Michael Bruwelheide
Kristen Claytor
Lauren Ferguson
Bethany Lassiter
Jennifer Mays
Valerie Voils
Linda Wright
Donna Bove – TA

 

Special Education Teachers
Kalyn Breland – ID
Kelly Bishop – PT
Victoria Brightwell – 2nd & 3rd grades
Sharon Clayton – 3rd grade
– Kindergarten & 1st grades
Emily Dejaager – LEAD
Kalie Gerwig – SLD
Taylor Gregory – 2nd grade
Valerie Hazer – 5th grade
Jan Maw – Cross Cat
Kris McCraw – 4th grade
Marchella Morton-Dozier – Speech
Catherine Pogorelski – OT
Jenna Sterling – Speech
Victoria Vandemark – LEAD
Mia Vigil – ID

 

Special Education Teacher Assistants
Darla Carroll
Jordan Cave
Sammie Lewis – Interpreter
Tamika Little
Eurina Rolle
Kaylah Samudre
Shauna Sawyer
Cynthia Schroepfer
Lisa Slaughter
Katherine Snow
Joyce Stukes
Amy Winslow
Stephanie York

 

Resource Team
Ashley Ashcroft – Reading Resource
Sharon Council – Guidance
Cherie Duda – Media Specialist
Cindy Foster – Technology Integration Specialist
Autumn Fuller – Guidance
Elsa Heller – ESL
Fiona Isenhour – Art
Debbione Jones – Physical Education
Tamara Jones – Art
Ingrid Mostrom – Strings
MaryAnn Nuckols – Media Clerk
Karen Palmer – GATE
Terri Poole – Physical Education
Lilani Regan – Military Liaison
Bailey Rector – School Psychology
Connie Reutt – Guidance
Kyle Riggs – Physical Education
Alyson Shedd – Music

 

Cafeteria Staff
Karen Hill – Cafeteria Manager
Joyce Ashley
Rosalyn Harris
Frances McCormik
Lacey Scruggs
Montre Holley – Monitor
James Lynette – Monitor

 

Custodial Staff
Eleanor Satterfield – Lead Custodian
Travis Brown
Carol Campen
Andrea Sinclair-Newby
Lennell Steward
Cynthia Williams