Faculty and Staff

Anderson, Jenifer: Science
Arrington, Sonja: SPED
Bartley, Bobbi: Occupational Therapist
Belasik, Kate: Orchestra
Bale, Maria: Science
Benton, Karen: Security
Bischof, Margaret: Bookkeeper
Bishop, Brandy: English
Bossuot, Donna: Media Specialist
Breiner, Kelly: History
Brown, Celetta: ISS Coordinator
Byrd, Cindy: Civics
Campbell, Jordan: Math
Campbell, Melissa: Science
Canaway, Sheri: Civics
Cass, Anthony: SPED
Chavis, Rosalyn: Math
Christian, Ellen: Teacher Assistant
Cleavenger, Cathy: Physical Education
Cox, Colton: Physical Education
Curling, Keri: History
Cyrus, Stephanie: Art
Dampier, Frankie: Transition Specialist
Davis, Alex: History
Davis, Reagan: Math
Delisle, Lisa: 7th Grade Assistant Principal
Dimich, Stanley: English/History
Drakeford, Shereena: SPED
Duke, Jim Physical: Education
Dunphy, Patricia: Teacher Assistant
Early, Terri Media Specialist
Eason, Ann: Head Duty Custodian
Edwards, Avery: Math
Ellyson, David: Youth Services Officer
Felder, Kathy: Attendance
Figgs, Kimberly: SPED
Florian-Chavez, Leslie: Foreign Languages
Flynn, Katie: Algebra Readiness
Formica, Alyssa: Physical Education
Fox, Michael: Math
Gillespie, Alice: SPED
Gold, Pam: Teacher Assistant
Gomes, Dona: Guidance Secretary
Goulette, Shelley: Math
Graham, Matt: Technology Integration Specialist
Grandinetti, Becky: 8th Grade Assistant Principal
Graybill, Eric: Music and Fine Arts
Grey, Amy: Math
Grillo, James: Teacher Assistant
Hadden, Jeana: Media Secretary
Harman, Caryn: Teacher Assistant
Harper, Betty: Custodian
Harris, Wendy
: 6th Grade Guidance Counselor
Herrera, Traci: Science
Hewitt, Patty: School Clinic Assistant
Hinson, Scott: Technology Support Specialist
Holmes, Jessica: Civics
Hopkins, Linda: Long-Term Sub (Math)
Iaquinto, Kris
: English and History
Ignatovich, Joseph: Physical Education
Ignatovich, Jennifer: Math
Jennings, Amy: Social Worker
Jones-Whiting, Gem: SPED Assistant
Keller, Kaytlen: English
Kirby, Frances: SPED
Knight, Robin: Math
Kross, Kim: Science
Lamb, Tinesha: FACS
Leverett, Jenna: History
Liakos, J.B.: Physical Education
Liverman, Nikki: Science
LoConte-Allen, Lisa: Math
Mahl, Scott: Computer Science
Magrogan, Kristen: SPED
Mansell, Ashley: English
Mansfield, Cindy: FACS
McCluney, Sue: History
Melton, Ronda: 8th Grade Guidance Counselor
Miller, Andrea: Science
Miller, Sarah: Chorus
Mills, Craig: Principal
Mincheff, Donna: 7th Grade Guidance Counselor
Mollette, Paula: Cafeteria Manager
Mosier, Amy: Teacher Assistant
Moyer, Debra: English
Moyer, Micah: English
Murphy, Ann: Physical Education
Neumann, P.J.: SPED
Newman, Stephen: Technology
Nicholson, Amy: SPED
Oare, Mike: Band
Palmateer, Sue: Art
Palos-Aguayo, Diana: Spanish
Pascale, Rob: Technology
Phillips, Amy: Math
Popelka, Mea: ELL
Primm, Ebony: SPED
Reich, Kimberly: Math/Science
Rhoads, Missy: Science
Richter, Amy: Reading Specialist
Ridgwell, Rachel: Science
Ridnouer, Sheri: Lead Secretary
Robins, Joel: Assistant Principal
Rogan, Elizabeth: English
Rupe, Daria: English
Sawyer, Steve: Science
Scanlon, Angie: History
Schneider, Tim: English
Silvia, Michael: Custodian
Small, Angelus: Civics
Speak, Kathy: Teacher Assistant
Starr, Cheryl: Science
Steckline, Kellan: Speech
Swift-Stringer, Kari: Teacher Assistant
Taylor, Lorraine: History
Terry, Myron: Physical Education
Vance, Rachel: English/History
Walker, Chantal: Data Quality Secretary
Walters, Sherry: SPED
Webber, Maureen: Math and Science
Wentworth, Connie: Math
White, Dwayne: Security
Whitfield, Kim: English
Wilkins, Aimee: English
Williams, Kevin: Guidance Director
Wilson, Taylor: Long-Term Sub (French)
Woodhouse, Lori: Teacher Assistant
Zenner, Carolyn
: School Health Adviser