Staff

2021-2022 OFFICE OF EXCEPTIONAL LEARNING ADMINISTRATIVE ASSIGNMENTS

Dr. Craig S. Pinello, Director of Exceptional Learning 
Dr. Lisa Perkins, Assistant Director of Exceptional Learning

 

SPECIAL EDUCATION ADMINISTRATORS

 

 
LISA AMERSON 
Indian River High School
Indian River Middle
Sparrow Road Intermediate
Georgetown Primary
Norfolk Highlands Primary
Chesapeake Center for Student Success

 

CHERYL MILLER 
Regional Programs/SECEP
Non-Educational Placements
Private Day Schools/FAPT
CJS/Correctional Facilities

 

 

DANNIE CUSTALOW
IDEA Compliance Monitoring/Support
Section 504 Compliance Monitoring/Support

 

Faith Rubin 
Regional Programs/SECEP
Non-Educational Placements
Private Day Schools/FAPT

 

DAVE DANNER 
Deep Creek High
Deep Creek Middle
Hugo Owens Middle
Deep Creek Central Elementary
Deep Creek Elementary
Treakle Elementary

 

LARRY SHEPLER 
Grassfield High
Crestwood Middle
Cedar Road Elementary
Grassfield Elementary
Crestwood Intermediate
B.M. Williams Primary

 

SUSAN EWING 
Western Branch High
Western Branch Middle
Chittum Elementary
Southwestern Elementary
Western Branch Intermediate
Western Branch Primary

 

TOWANDA SHIRLEY 
Oscar Smith High
Oscar Smith Middle
Carver Intermediate
Truitt Intermediate
Portlock Primary
Rena B. Wright Primary

 

MARCIE HOUGH 
Hickory High
Hickory Middle
Hickory Elementary
Butts Road Intermediate
Butts Road Primary

 

KIM WARHOLAK 
Great Bridge High
Great Bridge Middle
Southeastern Elementary
Great Bridge Intermediate
Great Bridge Primary
Chesapeake Career Center

 

CLARYSA KELLY 
Greenbrier Middle
Jolliff Middle
Camelot Elementary
Thurgood Marshall Elementary
Greenbrier Intermediate
Greenbrier Primary

 


Andrea Barnett, Supervisor of Gifted Education
Roxane Parks, Administrative Secretary for Gifted Education

 

GIFTED EDUCATION SPECIALISTS  
Chris Brewer 
All High Schools
Chesapeake Career Center
Chesapeake Center for Student Success
Selina Howard 
Crestwood Intermediate
Hickory Elementary
Norfolk Highlands Primary (K-2)
Portlock Primary
Southeastern Elementary
Southwestern Elementary
Meredith Correia 
Chesapeake Center for Student Success
Deep Creek Middle
Great Bridge Middle
Greenbrier Middle
Hugo Owens Middle
Western Branch Middle
Becky Myers
Deep Creek Central Elementary
Deep Creek Elementary
Rena B. Wright Primary
Truitt Intermediate
Virtual Virginia
Western Branch Intermediate
Melanie Manning 
Chesapeake Center for Student Success
Crestwood Middle
Hickory Middle
Indian River Middle
Jolliff Middle
Oscar Smith Middle
Karen Palmer
Georgetown Primary
Grassfield Elementary
Great Bridge Intermediate
Great Bridge Primary
Treakle Elementary
Thurgood Marshall Elementary
Molly Gettle 
Carver Intermediate
Cedar Road Elementary
Chittum Elementary
Norfolk Highlands Primary (Grade 3)
Sparrow Road Intermediate
Western Branch Primary
Robin Puryear
B.M. Williams Primary
Butts Road Intermediate
Butts Road Primary
Camelot Elementary
Greenbrier Intermediate
Greenbrier Primary