Faculty & Staff

Last Name First Name Position
Administration
Gates Brighid Principal
Sloan Wade Assistant Principal
Walker Brittany Assistant Principal
Foxwell Lynne Attendance
Keel Sam Data Quality
Nurse
Maleport Phillip Clinic Assistant
Wilson Angela Lead/Bookkeeper
Arrington Robert Security
CPI (4) Assistants
Tharpe Rebecca Wafa Hersh
Hendren Sonya Rebecca Pena
Liakos Becky Sharon Rebenold
Whitfield Wanda Rebbeca Clark
Kindergarten (13) Assistants
Larue Robin Sarah Lightner
Snyder Amanda Norma Dunbar
Silverman Risa Linda Solomon
Goins Crystal Cayla Wood
Swinton Rondesia Jewel Moyler
Walls Jody Elisabeth Durand
Evans Candace Yolanda Langham
Brunelle Cynthia Jill Harrellson
Ezell Holly Marina Dailey
Brock Kristi Franca Scala
Matthews Katherine Bliss Harris
Lawrence Ashley Stephanie Zak
Grade 1 (13) Assistants
Moyer Abby
Boyd Amneris
Morrison Christopher
Brown Morgan
MacDonald Tina
Lankford Shara
Ward Ashley
Bell Lynn
Faber Morgan
Blumenthal Alyssa
Martin-Drake Melodie
Stinson Jamie
Scroggins Holly
Grade 2 (12) Assistants
Burr Elizabeth
Porter Cindee
Bolster Theresa
Yearby Keisha
Bush Samantha
Roberts Sarah
Wiggins Samantha
Bockelman Marisa
Irish Jeannie
Tuthill Ashley
Edge Kelli
Hall Lisa
Debrucker Melissa
Special Education
PSH (ECSE)
McCollum Lori Katrina Corbett
Grissom Kerry Lori Delmontier
Williams Cindy Carolyn Spence
Folan Jessica Jody Patterson
Harris Elise Talani DeBerry
Jacob Allison Broom, Susan Pearston, Trish
Ward Katia Marlene Aube, Trisha Connally
Brandi Jackson
ED Assistants
Lopez McKenzie Nyria Madison
Shetewy Aza Amanda Moran
ID Assistants
Boblit Kelley Debra Palmer
Uphold Sarah Tammy Jackson
Special Education
LEAD Assistants
Rodriguez Nilsa Tabatha White
Childress Teresa LaTanya Moore
Parshall Louisa
T. Outlaw
SLD Assistants
Baker Carrie
Lisa Prokopchak
Hendren Christa
Roper Ashleigh
Speech
Moore Scarlet
Rodriguez Melissa
Therapy Department
Sullivan Debbie PT
Bartley Bobbi OT
Westbrook Wendy OT
Instructional Team
Reading Grades
Denman Julia 2
Mellott Marystuart K
Waild Heather 1
Instructional Coach Grades
Parks Catherine K-2
Resource Team
Technology
Schutte James TIS
Art
Dailey Valerie
Wynne Blade
School Counselors/Social Worker/Psychologist
Council Sharon
Fraser Alice
Jennings Amy School Social Worker
Singletary Sabrina School Psychologist
PE
George Michael
Smith Cheryl
Media Center Department
Royer Theresa Specialist/Office
Prokopchak Lisa Clerk/Circulation Desk
Music
Diggs Cynthia
GATE
Puryear Robin
ELL
Ratz Susan
General Assistants
Blanton Kelly
Shah Grishma
DeBrucker McKenzi
Lawrence Donna
Rose Rebecca
Poirier Lisa (Tite 1)
Schrieber Elizabeth
Webb Noelle
Custodial
Crenshaw Raynard* Head Custodian
Knight Barbara
Norman Floria
Rainey Tracey
Stewart Paulette
Tesoro Percy
Cafeteria
Jones Linda Cafeteria Manager
Davis Tracey
Lawrence Sandra
Skinner Armetta
Starks Eunice
Sykes Miriam
Cafeteria Monitors
Alexander Thersia
Bowles-Williams Brenda